Joburi in domeniul bancar

BNR » referent operatiuni de piata

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2011-06-22

Responsabilitati
Responsabilităţile postului:

* efectuarea activităţii de back-office pentru execuţia operaţiunilor specifice băncii centrale, inclusiv elaborarea cadrului operaţional;
* procesarea în vederea decontării a operaţiunilor valutare, monetare, de credit, iniţiate în front-office şi a celor iniţiate în back-office (încasări / plăţi / schimburi valutare / transferuri ale Băncii Naţionale a României, ale statului şi ale Comisiei Europene);
* procesarea în vederea decontării a operaţiunilor valutare privind administrarea conturilor LORO în valută;
* reconcilierea operaţiunilor derulate prin intermediul conturilor NOSTRO/LORO în valută deschise în evidenţele Băncii Naţionale a României;
* întocmirea de situaţii/evidenţe/rapoarte legate de activitatea serviciului;
* participarea la elaborarea cadrului operaţional specific activităţii de back-office;

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr. 2, sect. 3, Bucureşti,
până la data de 27 iunie 2011 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de B.N.R.

Cerinte
Condiţii de înscriere la concurs:

* studii superioare economice (licenţiat în ştiinţe economice), cu media de absolvire a anilor de studii de minimum 9 şi a examenului de licenţă de minimum 9;
* cunoaşterea foarte bună a limbii engleze (scris, citit, vorbit);
* cunoştinţe de operare în domeniul informatic (Microsoft Office, Outlook, Internet);
* experienţa profesională cu studii superioare acumulată într-o instituţie de credit de minimum 2 ani;
* experienţa profesională acumulată în activitatea de back office într-o instituţie financiar-bancară, constituie un avantaj;
* să fie apt de muncă, aspect dovedit prin adeverinţa medicală;
* să nu i se fi desfăcut contractul de munca din motive care ţin de persoana salariatului în ultimii 5 ani de activitate profesională;
* postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi;
* să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar;
* să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Mai multe detalii

Expira la: 2011-07-22

Joburi active in domeniul bancar