Joburi in domeniul bancar

BNR » Referent sisteme plati

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2013-03-15

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

Elaborarea de proiecte de reglementări în domeniul sistemelor de plăţi şi al sistemelor de decontare a operaţiunilor cu instrumente financiare, precum şi reglementări comune, împreună cu alte instituţii;
Participarea la monitorizarea sistemelor de plăţi, inclusiv a instrumentelor de plată;
Soluţionarea corespondenţei primite la Banca Naţională a României, care intră în competenţa de soluţionare a serviciului, referitoare la aplicarea reglementărilor în domeniul sistemelor pe plăţi şi al sistemelor de decontare a operaţiunilor cu instrumente financiare;
Colectarea de date statistice privind plăţile, sistemele de plăţi şi sistemele de decontare a operaţiunilor cu instrumente financiare;
Participarea la realizarea de studii şi analize necesare pentru îndeplinirea atribuţiilor specifice serviciului;
Desfăşoară următoarele activităţi conexe:
formulează puncte de vedere, la solicitarea direcţiilor de specialitate, privind reglementările din domeniul sistemelor de plăţi şi sistemelor de decontare a operaţiunilor cu instrumente financiare;
colaborează la întocmirea rapoartelor, buletinelor şi a altor materiale ale Băncii Naţionale a României, furnizând date referitoare la problematica sistemelor de plăţi şi sistemelor de decontare a operaţiunilor cu instrumente financiare;
formulează puncte de vedere cu privire la actele normative emise de alte autorităţi publice care privesc domeniul sistemelor de plăţi;
colaborează la elaborarea unor proiecte de acte normative (legi, hotărâri de guvern şi ordonanţe de urgenţă ale guvernului).

Cerinte
Studii şi experienţă

studii superioare absolvite cu examen de licență în științe economice;
cunoștințe în domeniul utilizării computer-ului, Windows și Microsoft Office;
cunoașterea limbii engleze.

Competenţe comportamentale

Capacitate de evaluare şi analiză în vederea optimizării activităţii;
Comunicare eficientă şi ascultare activă;
Capacitatea de colaborare şi participare proactivă;
Capacitatea de a rezolva analitic şi structurat problemele apărute.

Alte condiţii de înscriere la concurs

postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;
să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Vezi detalii aici

Expira la: 2013-03-30