Joburi in domeniul bancar

BNR » Referent stabilitate financiara

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2014-11-22

BNR CENTRALĂ organizează concurs pentru ocuparea a două posturi de
referent de specialitate, cu contract de muncă pe durată nedeterminată, la Direcţia Stabilitate Financiară, Serviciul instituţii financiare

Termen limită pentru înscriere: 4 decembrie 2014

Data publicării: 20 noiembrie 2014

Domeniu
stabilitate financiara

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

- participă la identificarea potenţialelor surse de instabilitate în sectorul financiar prin analize de senzitivitate şi scenarii de risc, inclusiv evaluări asupra riscului de contaminare interbancară;

- participă la realizarea simulărilor de testare la stres a sectorului bancar;
elaborează studii de impact în scopul definitivării proiectelor de acte normative iniţiate de Banca Naţională a României cu impact asupra solidităţii sistemului bancar;

- participă la elaborarea Raportului asupra stabilităţii financiare şi a altor publicaţii ale Băncii Naţionale a României ce se referă la aspecte ce intră în atribuţiile serviciului;

- formulează puncte de vedere asupra unor proiecte de acte normative elaborate de Banca Naţională a României sau de alte autorităţi publice naţionale, precum şi asupra proiectelor de reglementări emise de autorităţi europene/internaţionale care se referă la stabilitatea financiară, conform ariei de competenţă a serviciului;

- participă la procesul de validare a modelelor interne supuse aprobării Băncii Naţionale a României de către instituţiile de credit.

Cerinte
Studii şi experienţă

- studii superioare absolvite cu examen de licenţă în domeniul ştiinţelor economice;
- studii de masterat absolvite cu examen de disertaţie în domeniul ştiinţelor economice constituie un avantaj
- cunoştinţe generale de utilizare a pachetului Microsoft Office: Word, Excel, Powerpoint;
- cunoştinţe de utilizare a unor pachete de programe statistice (EViews, R, Stata etc.) sau programe de calcul numeric (Matlab) constituie un avantaj;
- experienţă în analiza financiară constituie un avantaj;
- cunoaşterea aprofundată a limbii engleze.

Competenţe comportamentale

- orientare către performanţă;
- comunicare eficientă;
- cooperare;
- integritate organizaţională;
- gândire conceptuală.

Alte condiţii de înscriere la concurs

- postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;

- să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.
Documentele necesare înscrierii se transmit pe adresa HR.Recrutare[at]bnro.ro până la data de 4 decembrie 2014 (inclusiv), ora 1200.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de BNR.

Vezi detalii aici

Expira la: 2014-12-04