Joburi in domeniul bancar

BNR » secretar dactilograf

(job inactiv)

Locatie: BNR

Data adaugarii: 2008-04-17

Departament
Direcția Relații Internaționale

Cerinte
Condiții de înscriere la concurs:

studii medii;
cunoașterea limbii române (scriere și conversație);
cunoașterea limbii engleze (nivel mediu);
cunoștințe Microsoft Office (Word, Excel), Microsoft Outlook și abilități de utilizare a Internetului;
flexibilitate, abilități de comunicare, spirit de echipă și atitudine pozitivă;
minimum 2 ani de experiență profesională în activități similare;
experiența în domeniul comunicării și a relațiilor internaționale constituie un avantaj;
să nu aibă angajați în bancă soțul/soția, părinții, copiii, frații/surorile, alte rude sau afini până la gradul II inclusiv;
să nu aibă desfaceri ale contractului de muncă, din motive imputabile salariatului, în ultimii 5 ani de activitate;
să nu fi participat la mai mult de trei concursuri în Banca Națională a României, centrală plus sucursale, pe un post care presupune aceeași activitate;
să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar;
stare de sănătate corespunzătoare desfășurării concursului;
Principalele responsabilități ale postului de secretar dactilograf:

Realizează activitățile specifice de secretariat (primire; înregistrare; distribuire corespondență; redactare lucrări; evidență concedii de odihnă și medicale; învoiri; arhivare documente etc.) pentru conducerea direcției și pentru serviciile pe care aceasta le coordonează.

Înscrierile se fac la Serviciul management resurse umane, până la data de 21 aprilie 2008, între orele 1100 - 1300.

La înscriere candidații vor prezenta următoarele documente:

chestionar tip;
curriculum vitae (model european);
diplomă de studii (original și copie);
cartea de muncă (original sau copie);
buletin (carte) de identitate (original și copie);
permis de conducere (original și copie);
1 fotografie tip pașaport (se atașează la Chestionar);
alte documente de studii (diplome, atestate etc.) care să ateste îndeplinirea condițiilor de participare la concurs (original și copie);
adeverință medicală eliberată de medicul de familie, care să ateste starea de sănătate corespunzătoare postului scos la concurs.
În data de 22 aprilie 2008 candidații vor telefona pentru a primi detalii legate de desfășurarea concursului.

Concursul se va desfășura începând cu data de 23 aprilie 2008 și va avea următoarele etape:

Interviu socio - psihologic, care cuprinde 2 probe:
Interviu preliminar;
Testare psihologică.
Fiecare dintre cele 2 probe componente ale interviului socio - psihologic se apreciază cu calificativul admis/respins.

Test profesional scris - se apreciază cu note de la 1-10, nota minimă de promovare fiind 7,00.
Interviu socio-profesional - se apreciază cu note de la 1-10, nota minimă de promovare fiind 7,00.
Notă: Fiecare probă de concurs este eliminatorie.

Datele și ordinea de susținere a testului profesional scris și a interviului socio-profesional vor fi stabilite de comisia de examinare

Candidații care nu se vor afla în sală în momentul înmânării subiectelor pierd dreptul de a mai susține testul profesional scris. Orice fraudă sau tentativă de fraudă dovedită se sancționează cu eliminarea din concurs.

Candidații nemulțumiți de rezultatul la proba scrisă pot depune contestație la Direcția resurse umane din centrala Băncii Naționale a României, în termen de 48 de ore de la data comunicării rezultatelor, indiferent de modalitatea de comunicare.

Termenul de soluționare a contestației este de maximum 10 zile lucrătoare de la data înregistrării la Registratura BNR.

Candidații pot contesta numai notele obținute la propriile lucrări scrise. Rezultatele obținute la interviul preliminar și la interviul socio-psihologic nu pot fi contestate.

Relații suplimentare la tel. 021/313.04.10 int. 2512 și 2523.

BIBLIOGRAFIE

Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României;
Pachet Office (Word, Excel, Outlook și utilizare Internet).

Expira la: 2008-04-21

Joburi active in domeniul bancar