Joburi in domeniul bancar

BNR » contabil

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2013-06-12

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

Contabilitate generală;
Evidenţa contabilă a operaţiunilor financiare;
Contabilitatea furnizorilor şi clienţilor (interni, externi, de bunuri şi servicii);
Contabilitatea debitorilor şi creditorilor (înregistrare, urmărire, componenţe conturi, închidere);
Contabilitatea deplasărilor (interne şi externe);
Evidenţa contabilă a salariilor şi a veniturilor obţinute de persoanele fizice;
Fiscalitatea aferentă operaţiunilor financiare.

Cerinte
Studii şi experienţă

studii superioare economice absolvite cu examen de licenţă în specialitățile contabilitate sau finanţe bănci;
master finalizat cu diplomă de disertaţie în domeniul ştiinţelor economice pentru absolvenţii ciclului I Bologna;
minimum doi ani experiență pe funcții cu studii superioare în domeniul financiar-contabilitate, dovedită prin documente;
cunoştinţe în domeniul utilizării calculatorului (minimum pachetul Microsoft Office);
cunoaşterea limbii engleze;
cunoştinţe de contabilitate generală;
evidenţa contabilă a operaţiunilor financiare şi fiscalitatea aferentă;
evidenţa contabilă a salariilor şi a veniturilor obţinute de persoanele fizice;
contabilitatea clienţilor şi furnizorilor / debitorilor şi creditorilor (înregistrare, urmărire, componenţe conturi, închidere).

Competenţe comportamentale

capacitate de evaluare şi analiză în vederea optimizării activităţii;
comunicare eficientă şi ascultare activă;
capacitatea de colaborare şi participare proactivă;
capacitatea de a rezolva analitic şi structurat problemele apărute.

Alte condiţii de înscriere la concurs

postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;
să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr.2, sect.3, Bucureşti, până la data de 14 iunie 2013 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Vezi alte detalii aici

Expira la: 2013-06-15