Joburi in domeniul bancar

BNR » expert în Directia Supraveghere BNR

(job inactiv)

Locatie: BNR-Centrala

Data adaugarii: 2010-06-07

Direcţia Supraveghere – Serviciul Monitorizarea Aplicării Sancţiunilor Internaţionale, Prevenirea Spălării Banilor şi Finanţării Terorismului

Responsabilitati
•Asigură coordonarea activităţii off-site în ceea ce priveşte monitorizarea aplicării sancţiunilor internaţionale, prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului;
•Monitorizează şi actualizează baza de date a direcţiei cu informaţiile privind instituirea de noi sancţiuni dispuse de organismele internaţionale abilitate;
•Monitorizează şi analizează, în scopul asumării, regulamentele şi celelalte instrumente juridice europene care au ca obiect de reglementare sancţiuni internaţionale în domeniul financiar-bancar;
•Informează cu celeritate instituţiile de credit despre instituirea, modificarea sau completarea măsurilor sancţionatorii incidente domeniului financiar-bancar;
•Asigură expertiza necesară pentru prezentarea punctului de vedere al Băncii Naţionale a României, în materie de aplicare a sancţiunilor internaţionale, în cadrul Consiliului Interinstituţional constituit în temeiul art.13 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 202/2008 privind punerea în aplicare a sancţiunilor internaţionale, aprobată cu modificări prin Legea nr.217/2009, şi în cadrul celorlalte grupuri de lucru, la nivel de experţi, care au ca obiect de activitate prevenirea spălării banilor şi finanţării terorismului;
•Participă la elaborarea procedurilor şi instrucţiunilor de lucru pentru activitatea curentă a serviciului;
•Participă, în colaborare cu specialişti din alte direcţii, la elaborarea unor analize şi sinteze aferente domeniului de activitate;
•Cooperează, în limitele competenţelor postului, cu organisme internaţionale în domeniul aplicării sancţiunilor internaţionale, prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului.

Cerinte
Condiţii de înscriere la concurs:

•studii superioare juridice, absolvite cu examen de licenţă;
•experienţă de cel puţin 8 ani în domeniul juridic;
•cunoştinţe temeinice de drept internaţional, în special, despre organismele internaţionale abilitate să instituie sancţiuni internaţionale în domeniul financiar-bancar;
•cunoaşterea limbii engleze;
•cunoştinţe de operare în domeniul informatic (editare texte, tabele, utilizare Internet etc);
•capacitate analitico-sintetică şi de transpunere în practică a cunoştinţelor teoretice;
•abilitatea de a lucra în echipă, spirit de iniţiativă, stil de lucru performant care să promoveze competenţa profesională şi eficienţa;
•rezistenţă şi capacitate de concentrare în condiţii de stres;
•persuasivitate şi capacitate de a prezenta punctul de vedere al instituţiei, în limitele competenţei postului, în cadrul consiliilor interinstituţionale, grupurilor de lucru, la nivel de experţi, care au ca obiect de activitate problematica sancţiunilor internaţionale şi prevenirea spălării banilor şi finanţării terorismului;
•disponibilitatea de a face deplasări în ţară şi în străinătate;
•apt de muncă, aspect dovedit prin adeverinţa medicală;
•să nu i se fi desfăcut contractul de munca din motive care ţin de persoana salariatului în ultimii 5 ani de activitate profesională;
•să nu aibă angajaţi în bancă soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile, alte rude sau afini până la gradul II inclusiv;
•să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar;
•să nu fi participat la mai mult de trei concursuri în BNR (centrală sau sucursale) pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Expira la: 2010-06-18