Joburi in domeniul bancar

BNR » auditor intern

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2015-02-04

BNR CENTRALĂ organizează concurs pentru ocuparea unui post de
auditor intern, cu contract de muncă pe durată nedeterminată,
la Direcţia Audit intern, Serviciul Audit general 2

Termen limită pentru înscriere: 17 februarie 2015

Data publicării: 4 februarie 2015

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

- participarea la efectuarea misiunilor de audit intern IT&C;

- participarea în procesul de elaborare a metodologiei specifice de audit intern IT&C în conformitate cu standardele Băncii Centrale Europene și Institutului Auditorilor Interni (IIA), precum și la întocmirea documentelor cu caracter de sinteză aferente activității de audit intern IT&C;

- identificarea și evaluarea riscurilor IT&C asociate fiecărei structuri organizatorice/fiecărui proces/fiecărei activități, în vederea întocmirii planurilor de audit anuale și multianuale;

- identificarea universului de audit IT&C (obiecte de audit, obiective de audit și obiective de control);

- desfășurarea unor activități de suport IT&C pentru misiunile de audit intern.

Cerinte

Studii şi experienţă

- studii superioare absolvite cu examen de licenţă în profil informatic, tehnic sau economic;

- experienţă în domeniul auditului intern de minimum 2 ani, de preferință în domeniul IT&C;

- cunoştinţe avansate în domeniul informatic (sisteme de operare, hardware, medii de programare);

- cunoaşterea avansată a limbii engleze;

- cunoaşterea unei alte limbi de circulaţie internaţională, constituie un avantaj;

- deținerea unei certificări în domeniul auditului sistemelor informatice recunoscute pe plan internațional (Certified Information Systems Auditor), constituie un avantaj.

Competenţe comportamentale

orientare către performanță;
comunicare eficientă;
cooperare;
integritate organizațională;
managementul relațiilor strategice.

Alte condiţii de înscriere la concurs

- postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;

- să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Vezi aici alte detalii

Expira la: 2015-02-17