Joburi in domeniul bancar

BNR » Referent de specialitate

(job inactiv)

Locatie: BNR

Data adaugarii: 2008-05-07

Departament
Direcția Statistică

Domeniu
Statistica

Responsabilitati
Atribuțiile specifice postului de referent de specialitate (economist) la Serviciul Statistică monetară și financiară se referă, în principal, la:

Prelucrează date și elaborează lucrări privind statistici monetare, financiare și ale pieței de capital;
Participă la elaborarea de studii și analize privind evoluția indicatorilor financiari;
Participă la elaborarea de metodologii pentru dezvoltarea de noi statistici monetare, financiare și ale pieței de capital;
Se documentează și participă la implementarea cerințelor metodologice în domeniu pe plan internațional, consultând materialele documentare/reglementările emise de organismele Uniunii Europene, Banca Centrală Europeană, EUROSTAT, FMI, Banca Mondială, OECD.

Atribuțiile specifice postului de referent de specialitate (procesare date statistice) la Serviciul Procesare date statistice se referă, în principal, la:

utilizează aplicații informatice de procesare a datelor statistice, dezvoltate în mediul ORACLE;
realizează și întreține proceduri specifice prelucrării datelor statistice;
pregătește datele statistice în scopul transmiterii lor la entitățile beneficiare;
soluționează cerințe ad-hoc de date și informații statistice;
contribuie la îmbunătățirea funcționării aplicațiilor destinate prelucrării datelor statistice;
își perfecționează continuu cunoștințele de specialitate.
Înscrierile se fac personal la Serviciul management resurse umane până la data de 20 mai 2008 (inclusiv), între orele 1100 - 1300.

Cerinte
I. Referent de specialitate (economist): 1 post la Serviciul Statistică monetară și financiară

Condiții de înscriere la concurs:

studii superioare economice de lungă durată absolvite cu examen de licență;
capacitate de analiză, sinteză și redactare;
capacitate de învățare și adaptare;
capacitate de a lucra în condiții de stres;
cunoștințe avansate în lucrul cu Word, Excel, PowerPoint;
cunoașterea limbii engleze;
abilități de comunicare și lucru în echipă;
responsabilitate;
capacitate deplină de exercițiu;
apt de muncă, aspect dovedit prin adeverință medicală;
să nu i se fi desfăcut contractul de muncă din motive care țin de persoana salariatului în ultimii 5 ani de activitate profesională;
să nu aibă angajați în bancă soțul/soția, părinții, copiii, frații/surorile, alte rude sau afini până la gradul II inclusiv;
să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar;
să nu fi participat la mai mult de trei concursuri în Banca Națională a României, centrală plus sucursale, pe un post care presupune aceeași activitate.

II. Referent de specialitate (procesare date statistice): 1 post la Serviciul Procesare date statistice

studii superioare de specialitate de lungă durată, absolvite cu examen de licență într-una dintre următoarele specialități: calculatoare, electronică, matematică, informatică economică, cibernetică, statistică;
cunoștințe temeinice în lucrul cu limbajul de interogare SQL, extensia procedurală ORACLE PL/SQL, Oracle*Reports;
capacitate de analiză și sinteză;
apt de muncă, aspect dovedit prin adeverința medicală;

Expira la: 2008-05-20

Joburi active in domeniul bancar