Raport Raiffeisen Bank: Bancile straine continua sa considere Romania o piata strategica

Autor:

Bancherul.ro
2013-05-13 12:17

In comparatie cu un alte tari afectate puternic de procesul de reducere a expunerilor bancilor straine, precum Ungaria si Ucraina, procesul de deleveraging din Romania a fost ordonat, implicand reduceri moderale ale finantarilor din partea bancilor-mama, ceea ce arata ca băncile străine continua sa considere Romania o piata strategica, apreciaza Raiffeisen Bank intr-un raport. (Vezi raportul in Fisiere)

Pe de alta parte, noteaza bancherii austrieci, pe piata bancara romaneasca are loc un proces de ajustări bilantiere: bancile mai putin afectate de criza profita de oportunitati pentru a-si majora cotele de piata: Raiffeisen a cumparat portofoliul de retail al Citi Bank, in timp ce UniCredit a achizitionat divizia de retail de la RBS.

Cresterea substantială a ponderii sectorului bancar strain in Romania este insa artificial, precizeaza analistii Raiffeisen, in conditiile in care Banca Transilvania a ajuns, prin intermediul unor tranzactii bursiere, cu o pondere a capitalului strain majoritara, de 50,6%, dupa cum a semnalat Bancherul.ro.

In ceea ce priveste evolutia pietei bancare romanesti, Raiffeisen considera ca, pe termen scurt, este putin probabil un avans semnificativ al creditarii. Cu toate acestea, dupa ce vor fi rezolvate problemele expansiunii bancare prea rapide din perioada pre-criza, intermedierea financiara in Romania va continua sa creasca.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

TBI Bank, vândută fondului de investiții Advent

TBI Bank, înregistrată în Bulgaria, dar cu afaceri majoritare în România, deținută de grupul 4finance din Letonia, controlat anterior de rusul Oleg Boiko, a fost vândută fondului de investiții Advent,... detalii

Credite BT Direct pentru pacientii Medicover

Banca Transilvania, BT Direct și Medicover anunță un parteneriat pentru creșterea accesului la servicii medicale private, susținând sănătatea și creșterea calității vieții, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga: Pacienții... detalii

Probleme cu cardurile BRD Mastercard

Cardurile Mastercard emise de BRD nu au functionat astazi la ATM-urile altor banci si la platile in magazine. Tranzactiile refuzate au fost insa inregistrate de doua ori (dublate) in conturile... detalii

Card cu OLED in editie limitata: BT Visa UNTOLD

Perioada de pre-înregistrare pentru Cardul BT Visa UNTOLD în variantă fizică se încheie în câteva zile, în 15 aprilie, anunta Banca Transilvania intr-un comunicat, in care adauga: Acesta este primul... detalii