Deficitul comercial, majorat cu 80% in ianuarie 2022 fata anul anterior

Autor:

Dan Palangean
2022-03-18 10:26

Deficitul comercial a fost în luna ianuarie 2021 la 2,13 miliarde euro, cu 80% mai mare decât în aceeași lună a anului anterior, potrivit datelor comunicate de INS.

Exporturile FOB au fost de circa 6,75 miliarde de euro iar importurile CIF (inclusiv costurile de transport şi asigurare) de 8,88 miliarde de euro. Astfel, deficitul comercial lunar s-a menținut, pentru a cincea lună consecutiv, peste pragul de 2 miliarde euro.

Revenirea exporturilor (+24,9%) a fost semnificativ mai mică decât cea a importurilor (+34,8%, pe un trend accelerat din octombrie 2021 încoace), de unde a rezultat înrăutățirea masivă a soldului final.

Gradul de acoperire al importurilor cu exporturile efectuate în scădere continuă din 2014 încoace, s-a păstrat de puțin peste cota de 79% (vezi tabelul).

[1]

Astfel, deficitul consemnat pe segmentul de mărfuri în schimburile externe a ajuns deja, după prima lună a anului, la circa 0,8% din PIB-ul estimat curent pentru 2022 (circa 264 miliarde euro). Acest dezechilibru reprezintă o problemă majoră, inclusiv din perspectiva performanțelor mai bune consemnate de statele din regiune.

Schimburile cu țările UE au fost de 4,92 miliarde euro la export și 6,18 miliarde euro la import (72,8% din exporturi și 69,6% la importuri). Pe segmentul de schimburi extracomunitare, s-au înregistrat exporturi de 1,84 miliarde euro și importuri de 2,70 miliarde euro. Au rezultat solduri negative de circa 1,26 miliarde euro cu statele UE şi de 0,86 miliarde euro pe relaţiile extracomunitare (cam 60%/40% din total).

Sectorul de mașini și echipamente de transport a rămas la finalul anului pe o traiectorie descendentă (-324 milioane euro în decembrie) iar soldul a încheiat anul trecut la -1.131,7 milioane euro, evoluție mai slabă cu circa un miliard și jumătate de euro față de cea consemnată în 2020. La diverse mărfuri manufacturate, avansul deficitului a fost de 2,2 miliarde euro (circa 50%).

Singura evoluție pozitivă notabilă, deficitul pe zona de produse alimentare a scăzut de la 2,87 miliarde euro în 2020 la 1,73 miliarde euro în 2021 (-40%) iar gradul de acoperire sectorial a importurilor din exporturile efectuate a urcat de la doar 60% în 2020, spre 80% (totuși, mult sub cel de 100% din anul 2014).

[2]

Revenirea consumului de carburanți și expandarea prețurilor la resursele energetice au condus la un deficitului sectorial mai mare de o jumătate de milliard de euro, dat fiind gradul de acoperire extrem de redus, de doar 41%. Soldul negativ al schimburilor de produse chimice a urcat la peste 1,1 miliarde euro și a reprezentat mai mult de jumătate din totalul deficitului comercial.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stiri economice

Deficitul comercial pe primele două luni ale anului, majorat cu 35%  

Exporturile României au fost în februarie 2025 de circa 7,9 miliarde euro (-0,7% față de aceeași lună a anului anterior), în timp ce importurile au urcat la valoarea de 10,8... detalii

România, campioana europeană la șomajul tinerilor

România a trecut pe primul loc în UE la șomajul în rândul tinerilor (persoane sub 25 de ani) potrivit celor mai recente date disponibile ale Eurostat. Cu un procentaj în... detalii

România, pe locul trei în UE la creșterea costului salarial în T4 2024

România a ocupat în T4 2024 a treia poziție între statele membre UE în ceea ce privește creșterea costului salarial, potrivit datelor publicate de Eurostat. Cu un nivel de +13,1%,... detalii

Producția industrială, scădere conjuncturală în ianuarie 2025

Potrivit INS, producția industrială a scăzut cu -2,3% în ianuarie 2025 față de luna anterioară pe seria brută, însă a crescut cu 2% în varianta ajustată după perioada din an... detalii