Curtea de Arbitraj Comercial, la care Mihail Vlasov, presedintele Camerei de Comert, urma sa intervina pentru un om de afaceri, este condusa de viceguvernatorul BNR, Bogdan Olteanu, si de fiica lui Vlasov

Autor:

Bancherul.ro
2014-03-19 14:15

Curtea de Arbitraj Comercial International, la care presedintele Camerei de Comert, Mihail Vlasov, ar fi urmat sa intervina in favoarea unui om de afaceri de la care a cerut 1 milion de euro mita, fiind prins in flagrant de procurorii DNA in timp ce primea o prima transa de 200.000 de euro, este condusă de viceguvernatorul BNR, Bogdan Olteanu, si de una dintre fiicele lui Vlasov, Vanda.

Curtea de Arbitraj funcţionează pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie a României si a fost înfiinţată în anul 1953, în scopul soluţionării litigiilor de comerţ exterior.

Mihail Vlasov, în vârstă de 70 de ani, este preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României din 2007, iar în perioada iunie – decembrie 2008 a deţinut şi un mandat de deputat.

Este tatăl a două fete – Vanda Anamaria Vlasov şi creatoarea de modă Ingrid Vlasov – şi socrul fostului ministru de Interne Cristian David (PNL), căsătorit cu cea dintâi.

Mihail Vlasov a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, in urma unei decizii de astazi data de Curtea de Apel Bucureşti, în dosarul în care este acuzat că ar fi cerut un milion de euro de la un om de afaceri, pentru a-l ajuta să câştige un dosar de arbritraj.

Vlasov este acuzat ca a cerut unui om de afaceri un milion de euro pentru a-l ajuta să câştige un dosar de arbitraj, iar marţi a primit de la acesta 200.000 de euro din suma cerută, fiind reţinut pentru trafic de influenţă, a informat Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA).

În 2012 Mihail Vlasov a fost reclamat la DNA pentru corupţie de catre un număr de 12 preşedinţi de camere de comerţ din teritoriu, care au transmis către DNA o plângere penală în care arătau că Vlasov ar fi folosit discreţionar fondurile Camerei de Comerţ.

Comentarii

De la: SorinSubiect:

parere

Comentariu:

sunt locuinte vechi -apartamente si case - ramase nelocuite. Pentru tineri si varstnici cu dificultati materiale/financiare/ s-ar putea face ceva mai mult decat ... credite bancare.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Profil

BT finanteaza un parc fotovoltaic al Simtel

Banca Transilvania finanțează cu 28 de milioane de euro compania Simtel, unul dintre liderii energiei regenerabile din România, pentru finalizarea unui parc fotovoltaic în Giurgiu, anunta banca intr-un comunicat, in... detalii

Pay with BT Pay, disponibilă pe 30.000 de site-uri și aplicații

Utilizatorii aplicației BT Pay pot folosi opțiunea Pay with BT Pay pentru plăți rapide și sigure la comercianții care folosesc soluțiile NETOPIA Payments, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga:... detalii

Asigurare de calatorie din CEC app

Groupama și CEC Bank marchează un nou pas în simplificarea accesului la asigurări, lansând o opțiune prin care clienții persoane fizice ai băncii pot achiziționa asigurarea de călătorie direct din... detalii

Victoriabank, detinuta de Banca Transilvania, se extinde în Republica Moldova

Victoriabank, parte din Grupul Financiar Banca Transilvania, a făcut astăzi primul pas pentru o nouă achiziție în Republica Moldova, în domeniul microfinanțării, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga: Reprezentanții... detalii