Banca Transilvania (BT) anunta ca a incheiat cu succes initiativa de diminuare a valorii creditelor in euro si lei ale clientilor Volksbank cu echivalentul sumelor reprezentand comisioane de risc, de administrare sau de rezerva minima obligatorie achitate pana acum de catre clienti.
BT spune ca peste 15.000 de clienti Volksbank au beneficiat de aceste reduceri de comisioane in valoare totala de 290 milioane lei.
Multi dintre clientii Volksbank au dat banca in judecata pentru eliminarea respectivelor comisioane, o buna parte dintre procese fiind castigate iar comisioanele au fost rambursate, astfel ca BT a redus valoarea creditelor cu comisioanele aferente doar restului clientilor, care nu au actionat banca in judecata si inca le mai plateau.
Anterior acestui proces de diminuare a datoriilor, BT a derulat o oferta de conversie in lei a creditelor in CHF detinute de clientii Volksbank, acceptata de aproape 15.000 de clienti din totalul celor aproape 18.000 de clienti cu credite in CHF vizati.
Procesul de conversie a presupus diminuarea valorii creditelor in CHF cu echivalentul comisionului de risc achitat pana atunci, iar apoi aplicarea unui discount de 22,5% din soldul ramas, inainte de conversia in lei a creditului.
In total, asadar, BT a redus datoriile unui numar de 30.000 de clienti Volksbank cu echivalentul comisioanelor de risc, de administrare sau rezerva minima obligatorie, jumatate cu credite in CHF, iar restul cu credite in euro si lei.
Volksbank va fi integrata in BT pana la finalul acestui an, mai precizeaza banca din Cluj.
Nu există comentarii pentru această știre.
TBI Bank, înregistrată în Bulgaria, dar cu afaceri majoritare în România, deținută de grupul 4finance din Letonia, controlat anterior de rusul Oleg Boiko, a fost vândută fondului de investiții Advent,... detalii
Banca Transilvania, BT Direct și Medicover anunță un parteneriat pentru creșterea accesului la servicii medicale private, susținând sănătatea și creșterea calității vieții, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga: Pacienții... detalii
Cardurile Mastercard emise de BRD nu au functionat astazi la ATM-urile altor banci si la platile in magazine. Tranzactiile refuzate au fost insa inregistrate de doua ori (dublate) in conturile... detalii
Perioada de pre-înregistrare pentru Cardul BT Visa UNTOLD în variantă fizică se încheie în câteva zile, în 15 aprilie, anunta Banca Transilvania intr-un comunicat, in care adauga: Acesta este primul... detalii