Piraeus Bank Romania a avut pierderi de 95 milioane lei (21 milioane euro) in 2012, cauzate in principal de cresterea cu 8 puncte a ratei creditelor neperformante, la 26,3%, astfel ca soldul provizioanelor a ajuns la 1,5 miliarde lei.
Pierderile nu au putut fi evitate desi banca a inchis 34 de unitati si a redus personalul cu 10% si in conditiile in care soldul creditelor a scazut cu aproximativ 500 de milioane de lei, la 4,45 miliarde lei, in timp ce volumul de depozite a scazut cu 4%, la 3,9 miliarde.
Piraeus Bank avea la finalul lui 2012 active de 7,8 miliarde lei, insa va prelua in acest an, de la ATE Bank, active de inca 1,2 miliarde lei si pasive de 1,4 miliarde lei, reprezentand peste 90% din bilantul bancii.
Restul activelor de 100 de milioane de lei, jumatate fiind titluri de stat, si a depozitelor in valoare de 62 de milioane de lei, impreuna cu reteaua de unitati ATE Bank, vor fi preluate de noua banca a “regelui asfaltului” Dorinel Umbrarescu si manageriata de fostul vicepresedinte al Raiffeisen Bank, Marinel Burduja.
Piraeus Bank Grecia a anuntat ca Dorinel Umbrărescu a semnat un acord pentru preluarea subsidiarei ATE Bank România, urmând să plătească 10,3 milioane de euro pentru 93,27% din acţiunile bancii.
ATE Bank a avut in 2012 pierderi de 253 milioane lei (57 milioane euro), in crestere cu 25% fata de anul precedent. Piraeus Bank Grecia, cea care a absorbit ATE Bank, a capitalizat banca prin intermediul unui imprumut de 24 milioane euro, la care s-a adaugat inca un credit de 50 de milioane de euro de la filiala Piraeus Bank din Romania.
Nu există comentarii pentru această știre.
TBI Bank, înregistrată în Bulgaria, dar cu afaceri majoritare în România, deținută de grupul 4finance din Letonia, controlat anterior de rusul Oleg Boiko, a fost vândută fondului de investiții Advent,... detalii
Banca Transilvania, BT Direct și Medicover anunță un parteneriat pentru creșterea accesului la servicii medicale private, susținând sănătatea și creșterea calității vieții, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga: Pacienții... detalii
Cardurile Mastercard emise de BRD nu au functionat astazi la ATM-urile altor banci si la platile in magazine. Tranzactiile refuzate au fost insa inregistrate de doua ori (dublate) in conturile... detalii
Perioada de pre-înregistrare pentru Cardul BT Visa UNTOLD în variantă fizică se încheie în câteva zile, în 15 aprilie, anunta Banca Transilvania intr-un comunicat, in care adauga: Acesta este primul... detalii