Publicatie online stiri bancare

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins Danemarca

Autor: Bancherul.ro
2008-12-08 08:28
Naţionala de handbal feminin a Romāniei s-a calificat cu punctaj maxim īn grupa principală I la Campionatul European din Macedonia, după ce a īnvins, duminică seară, Danemarca, cu scorul de 27-25 (10-13), īn ultima dispută din grupa A preliminară.

Romānia a mai trecut īn grupa A de Ungaria şi Franţa şi era deja calificată īn grupa principală īnainte de partida cu danezele.

Romānia a intrat bine īn joc, conducānd cu 3-1 (min. 5), pe fondul unei apărări bune, dar şi a angajărilor surprinzătoare ale lui Amariei, pentru coechipiere, īn faza ofensivă. Nordicele au egalat īnsă, 3-3 (min. 9), pe fondul unor atacuri īn grabă ale elevelor lui Radu Voina.

La jumătatea reprizei, tabela arăta doar 5-4, Romānia reuşind să se desprindă īnsă un minut mai tārziu, 7-4, prin Maier. "Zestrea" adunată cu greu a fost īnsă rispită rapid, īn minutul 18, Danemarca revenind la doar un gol, 7-6 şi apoi egalānd, prin Troelsen.

Tricolorele au plătit tribut īn primul rānd replierii tārzii, īn condiţiile īn care danezele au repus foarte rapid fiecare minge. Amariei a finalizat īn continuare imbatabil, dar Troelsen a fost la rāndul ei de neoprit (9-9, min. 23). Minutul 25 a adus Danemarcei avantajul pentru prima dată, după primul minut de joc (10-9), obligāndu-l pe Radu Voina să ceară time-out.

Trei reuşite consecutive ale lui Moeller au dus scorul la un neverosimil 12-9 (min. 29), pentru ca la pauză să se īnregistreze 13-10 īn favoarea adversarelor.

Danemarca s-a detaşat la patru goluri (14-10, min. 32), profitānd de defensiva statică a Romāniei, care nu a reuşit să blocheze nici şuturile de la distanţă, dar nici pătrunderile interilor adverşi. Pe de altă parte, forma mai slabă de joc a Cristinei Neagu a costat atacul Romāniei, tānăra jucătoare ratānd cāteva situaţii ca şi făcute.

Treptat, tricolorele au părut să-şi revină, datorită apărării īn primul rānd, 17-15 (min. 40), şi apoi Bīrsan a redus şi mai mult, 17-16 (min. 42). Romānia a egalat, īn sfārşit, prin Crap, 18-18 (min. 43), după două recuperări īn apărare ale lui Amariei, jocul raţional al lui Lecuşanu, dar şi cāteva intervenţii ale portarului Rădulescu.

Ramona Maier a marcat spectaculos din acţiune, aducānd Romānia īn avantaj, 20-19, cu un sfert de oră īnainte de final. Un minut mai tārziu, tabela arăta 22-19, moment care a fost fatidic īnsă pentru portarul Paula Rădulescu, care s-a accidentat grav la genunchiul stāng, ţipānd de durere, după ce apărase un şut.

Handbalista tricoloră a părăsit terenul pe targă, aducānd īngrijorare maximă īn tabăra echipei noastre, īn privinţa jocurilor viitoare. Lecuşanu a continuat cu precizia īn atac, 23-20, īnsă Amariei şi Elisei-Ardean au fost eliminate pentru două minute, iar nordicele s-au apropiat la 23-22, iar apoi au egalat, pe fondul huiduielilor īntregii săli la adresa arbitrajului cuplului olandez.

Cu cinci minute īnainte de final, scorul a fost 25-24, iar apărarea daneză a continuat să evolueze peste limita regulamentului fără a fi penalizată, īn timp ce īn atac nordicele au avut parte de multă īngăduinţă.

Īn minutul 57, Romānia avea două goluri, 26-24, iar un minut mai tārziu, Lecuşanu a marcat un gol de generic, de la 7 metri, pentru 27-24, punctānd parcă victoria, cea mai grea, dar probabil şi cea mai "dulce", obţinută de tricolore pānă acum la Campionatul European din Macedonia.

Scor final: 27-25, iar victoria a fost dedicată secundului Vlad Caba, care a īmplinit duminică 41 de ani.

Marcatoare:

Romānia - Lecuşanu 9 (6x7 metri), Amariei 5, Maier 4, Elisei-Ardean 3, Bīrsan 2, Neagu 1, Manea 1, Meiroşu 1, Crap 1.

Danemarca - Moeller 5, Skov 5, Troelsen 3, Fruelund 3, Aaen 3, Kristensen 2, Mikkelsen 2, Nielsen 1, Thorsgaard 1.

Reprezentativa tricoloră a obţinut şase puncte, maxim, din cele trei partide cu Ungaria (27-21), Franţa (30-25) şi Danemarca (27-25).

Īn urma acestor rezultate, Romānia s-a calificat īn grupa principală I cu patru puncte, adică maxim, urmată de Danemarca şi Ungaria, cu cāte un punct. Conform regulamentului, echipele se califică īn faza grupelor principale cu punctajul acumulat din meciurile īmpotriva celorlalte formaţii calificate din grupa preliminară.

Jucătoarele antrenate de Radu Voina vor avea o zi mai liberă doar luni, pentru că marţi vor debuta deja īn grupa principală I, cu Spania (locul 2 īn grupa B preliminară), de la ora 17.15.